asked 213k views
2 votes
Jalen is in a 24 hour dance-a thin as part of a fundraiser. He raised $50 in the first hour of competition. Then another 60 in the second hour. Then another $72 dollars in the third hour. If this pattern continues what is the total amount of money he will earn if he stays in the entire competition

asked
User Jlordo
by
8.8k points

1 Answer

3 votes

Answer: $786

Explanation:

first hour = $50

Second hour = $60

Third hour = $72

Total amount after 24 hours :

4th hour = 72 + 1 4 = 86

5th = 86 + 16 = 102

6th = 102 + 18 = 120

7 = 120 + 20 = 140

8 = 140 + 22 = 162

9 = 162 + 24 = 186

10 = 186 + 26 = 212

11 = 212 + 28 = 240

12 = 240 + 30 = 270

13 = 270 + 32 = 302

14 = 302 + 34 = 336

15 = 336 + 36 = 372

16 = 372 + 38 = 410

17 = 410 + 40 = 450

18 = 450 + 42 = 492

19 = 492 + 44 = 536

20 = 536 + 46 = 582

21 = 582 + 48 = 630

22 = 630 + 50 = 680

23 = 680 + 52 = 732

24 = 732 + 54 = 786

answered
User Stompchicken
by
7.6k points
Welcome to Qamnty — a place to ask, share, and grow together. Join our community and get real answers from real people.