Answer:
a) Annual Worth of net gain is $6793.0184 
b) Annual Worth of net gain is $6395.557
c) Annual Worth of net gain is $6922.65 
Recommendation: Option C is the best option for Alice
Step-by-step explanation:
a) Alice will get $200 per month for 5 years which means for 60 months at the rate of 18% compounded monthly. 
So FV of that cash flow 
= FV(18%/12,60,-200) 
= 19242.9303 
 A lump sum amount of $17000 at the end of 5th year 
 Total Worth = 19242.9303 + 17000 
 = $36242.9303 
 
Annual worth = $36242.9303 / 3.1271 
 = $11589.94 
 Net Gain = $36242 - $15000 
 = $21242.9303 
 Annual Worth of net gain = $21242.9303 / 3.1271 
 = $6793.0184 
 
b) Racehorse share will be worth $35000 on 5 years. 
 Annual Worth = $35000 / 3.1271 
 = $11192.48 
 
Net Gain = $35000 - $15000 
 = $20000 
 Annual Worth of net gain = $20000 / 3.1271 
 = $6395.557 
 
c) Saving account will generate funds after 5 years 
= FV(18%/12,60,,-15000) 
= $36648.30 
 
Net Gain = $36648.30 - $15000 
 = $21648.30 
 
Annual Worth = $36348.30 / 3.1271 
 = $11719.58 
 Annual Worth of net gain = $21648.30 / 3.1271 
 = $6922.65 
 
Therefore, Option c is best for Alice.