asked 80.1k views
1 vote
Suspect Corp. issued a bond with a maturity of 30 years and a semiannual coupon rate of 6 percent 4 years ago. The bond currently sells for 95 percent of its face value. The book value of the debt issue is $45 million. In addition, the company has a second debt issue on the market, a zero coupon bond with 15 years left to maturity; the book value of this issue is $50 million and the bonds sell for 54 percent of par. The company’s tax rate is 40 percent.Required:a. What is the company’s total book value of debt?b. What is the company’s total market value of debt? c. What is your best estimate of the aftertax cost of debt?

1 Answer

3 votes

Answer and Explanation:

The computation of each point is shown below:-

But before that we need to do the following calculations

First Issue of Bonds:

Face Value = $45,000,000

Market Value = 95% × $45,000,000

= $42,750,000

Annual Coupon Rate = 6%

Semiannual Coupon Rate = 3%

= 3% × $45,000,000

= $1,350,000

Time to Maturity = 26 years

Semiannual Period to Maturity = 52

Let semiannual YTM be i%

$42,750,000 = $1,350,000 × PVIFA(i%, 52) + $45,000,000 × PVIF(i%, 52)

N = 52

PV = -42750000

PMT = 1350000

FV = 45000000

I = 3.20%

Semiannual YTM = 3.20%

Annual YTM = 2 × 3.20%

Annual YTM = 6.40%

Before-tax Cost of Debt = 6.40%

After-tax Cost of Debt = 6.40% × (1 - 0.40)

= 3.84%

Second Issue of Bonds:

Face Value = $50,000,000

Market Value = 54% × $50,000,000

= $27,000,000

Time to Maturity = 15 years

Semiannual Period to Maturity = 30

Let semiannual YTM be i%

$27,000,000 = $50,000,000 × PVIF(i%, 30)

Using a financial calculator:

N = 30

PV = -27000000

PMT = 0

FV = 50000000

I = 2.075%

Semiannual YTM = 2.075%

Annual YTM = 2 × 2.075%

= 4.15%

Before-tax Cost of Debt = 4.15%

After-tax Cost of Debt = 4.15% × (1 - 0.40)

= 2.49%

a. The total book value of debt is

Total Book Value of Debt = $45,000,000 + $50,000,000

= $95,000,000

b. The total market value of debt is

Total Market Value of Debt = $42,750,000 + $27,000,000

= $69,750,000

c. The estimate of the aftertax cost of debt is

Weight of first Issue of Debt is

= $42,750,000 ÷ $69,750,000

= 0.6129

Weight of second issue of Debt

= $27,000,000 ÷ $69,750,000

= 0.3871

So,

Estimated After-tax Cost of Debt is

= 0.6129 × 3.84% + 0.3871 × 2.49%

= 3.32%

answered
User Thomas Stewart
by
8.1k points
Welcome to Qamnty — a place to ask, share, and grow together. Join our community and get real answers from real people.