asked 168k views
4 votes
Jimmy has 987 Apples, Hey gives 20 to his wife then his 3 freind come over and each take 10, Then his freind's give him 6 each. Later he buys 6 apples and gives 11 to an food place. Then he buys 77 and donates 66, Then he gets 44 then he gets a nether 88 then his wife takes 55, to make apple pie, but only used 11. How many apples does jimmy have?

Show your work on PAPER

2 Answers

2 votes

Answer:

Jimmy has 1,077 apples.

Explanation:

987-20=967

967-30=937

937+18=955

955-11=945

945+77=1,022

1,022-66=956

956+44=1,000

1,000+88=1,088

1,088-44=1,077.

answered
User Haheute
by
8.2k points
5 votes

1. Jimmy has 987 apples.

2. He gives 20 to his wife.

987 - 20 = 967

3. Then, 3 of his friends each take 10.

967 - 3(10) = 937

4. His friends give him 6 back each

937 + 3(6) = 955

5. He buys 6 apples and then gives 11 to a food place.

955 + 6 - 11 = 950

6. He buys 77 and then donates 66.

950 + 77 - 66 = 961

7. He gets 44 more and then 88 more but then his wife takes 55 and uses 11.

961 + 44 + 88 = 1093

1093 - (55-11) = 1049

Thus, Jimmy has 1,049 apples remaining.

answered
User Hammed Oyedele
by
7.6k points
Welcome to Qamnty — a place to ask, share, and grow together. Join our community and get real answers from real people.