Answer:
A) (26, 882)
B) ship Tiger: Time = 0.164 hours
Ship Lion: Time = 0.257 hours
C) Ship Tiger: 0.164 × 60 = 9.84 minute 
Ship Lion: 0.257× 60 =15.42minutes
D) Distance = 290.86
E) Ship Tiger (0, 961)
Ship Lion (105, 0)
Explanation:
From the question, we can form the equation of the straight line from the initial and final position of the two ships. Using the general linear equation Y = mx + c. that is
Ship Tiger
Initial position (0, 961)
Final position (318, 0)
M = (0 - 961)/318
M = - 3.02
961 = -961/318(0) + C
C = 961. Hence the equation of the line for ship Tiger will be 
Y = - 961x/318 + 961 ...... (1)
Ship Lion 
Initial position (105, 0). 
Final position (0, 1174).
M = 1174/ -105 = - 11.18
0 = 1174/-105(105) + C
0 = - 1174 + C
C = 1174
The equation of the line for ship Lion will be 
Y = - 1174/105(x) + 1174 ..... (2)
At the point of intersection of the paths of the ships, they will have common Y and X. Hence equation 1 is equal to equation 2
- 961x/318 + 961 = -1174/105(x) + 1174
-961/318(x) + 1174/105(x) = 1174 - 961
8.16x = 213
X = 213/8.16 = 26.1
Substitute x in equation 1
Y = -961/318(26.1) + 961
Y = -78.88 + 961
Y = 882.12
Therefore the point of intersection of the paths of the ships is (26, 882)
B) given that Lion will reach her destination in one hour, Tiger – in two hours.
Ship Tiger 
distance = root(318^2 + 961^2)
Distance = 1012.25
Speed = distance/time 
Speed = 1012.25/2 = 506.12
Distance at the point of intersection will be 
Distance = root(26^2 + (882-961)^2)
Distance = root(676 + 6241)
Distance = 83.12
Speed = distance/time 
Time = distance /speed 
Time = 83.12/506.12
Time = 0.164 hours
Ship Lion 
distance = root(105^2 + 1174^2)
Distance = 1178.69
Speed = distance/time 
Speed = 1178.69/1 = 1178.69
Distance at the point of intersection will be 
Distance = root((26-105)^2 + (882-1174)^2)
Distance = root(6241 + 85264)
Distance = 302.5
Speed = distance/time 
Time = distance /speed 
Time = 302.5/1178.69
Time = 0.257 hours
C) the time in minute the distance between Lion and Tiger will be the shortest will be 
Ship Tiger: 0.164 × 60 = 9.84 minute 
Ship Lion: 0.257× 60 =15.42minutes
D) The shortest distance between Lion and Tiger will be achieved by using pythagorean theorem for the the distances at the point of intersection 
Root (302.5^2 - 83.12^2)
Distance = 290.86
E) the positions of both ships at the moment when the distance between them is the shortest will be the initial position of both ships 
That is
Ship Tiger
Initial position (0, 961)
Ship Lion 
Initial position (105, 0).