asked 13.5k views
5 votes
Write the following in standard form. a) 7 x 100000+ 8 x 10000 + 2 x 1000 + 9 x 100+ 6 x 10 + 5x1 = A) 782965 B) 789265 C) 782695 D) 789652 b) 4 x 100000 + 2 x 10000 + 9 x 100 + 8 x 10 + 3x1 = A) 42983 B) 49238 C) 49238 D) 42983 c) 6 x 100000 + 8 x 10000 + 4 x 100 + 9 x 10 = A) 68490 B) 64890 C) 68409 D) 68490

1 Answer

3 votes

Let's solve it step by step.

a) 7 x 100000+ 8 x 10000 + 2 x 1000 + 9 x 100+ 6 x 10 + 5x1

First, calculate the value for each term separately:
7 x 100000 = 700000
8 x 10000 = 80000
2 x 1000 = 2000
9 x 100 = 900
6 x 10 = 60
5 x 1 = 5

Now add these results together:
700000 + 80000 + 2000 + 900 + 60 + 5 = 782965.
So, the answer for a) is 782965 which matches to option A.

b) 4 x 100000 + 2 x 10000 + 9 x 100 + 8 x 10 + 3x1

Again, firstly calculate the value for each term separately:
4 x 100000 = 400000
2 x 10000 = 20000
9 x 100 = 900
8 x 10 = 80
3 x 1 = 3

Add these results together:
400000 + 20000 + 900 + 80 + 3 = 420983.
So, the answer for b) is 420983 which matches to option D.

c) 6 x 100000 + 8 x 10000 + 4 x 100 + 9 x 10

Proceed in the same way, calculate the value for each term separately:
6 x 100000 = 600000
8 x 10000 = 80000
4 x 100 = 400
9 x 10 = 90

Now add these results:
600000 + 80000 + 400 + 90 = 680490.
So, the answer to c) is 680490. There seems to be a mistake in your given choices for c), as none of the choices match the calculated answer.

answered
User Nayrobi
by
8.3k points