Okay, here are the steps to solve this problem using the uneven cash flow method:
1) Identify the key inputs:
- Tuition today: $10,000 per year
- Tuition inflation: 9% per year
- Expected investment return: 11% per year
- Children's ages: Kelly (6), Kirsten (3)
- College duration: 5 years
- Last savings payment when oldest (Kelly) starts college at age 18
2) Calculate future tuition amounts:
Year 1 (age 7): $10,000 * (1.09) = $10,900
Year 2 (age 8): $10,900 * (1.09) = $11,881
Year 3 (age 9): $11,881 * (1.09) = $12,914
Year 4 (age 10): $12,914 * (1.09) = $14,048
Year 5 (age 11): $14,048 * (1.09) = $15,252
Year 6 (age 12): $15,252 * (1.09) = $16,531
Year 7 (age 13): $16,531 * (1.09) = $18,042
Year 8 (age 14): $18,042 * (1.09) = $19,626
Year 9 (age 15): $19,626 * (1.09) = $21,289
Year 10 (age 16): $21,289 * (1.09) = $23,062
Year 11 (age 17): $23,062 * (1.09) = $25,007
Year 12 (age 18): $25,007
3) Calculate total tuition cost:
Year 1 to 5 (Kelly): $10,900 + $11,881 + $12,914 + $14,048 + $15,252 = $65,995
Year 6 to 10 (Kirsten): $16,531 + $18,042 + $19,626 + $21,289 + $23,062 = $98,550
Year 11 to 12 (both): $25,007 + $25,007 = $50,014
Total tuition cost = $65,995 + $98,550 + $50,014 = $214,559
4) Calculate annual savings amount to meet total cost:
$214,559 / 12 years = $17,880 (last payment at age 18)
So the annual amount Peggy must save is $17,880.
Let me know if you have any other questions!