asked 188k views
2 votes
An employee has an annual salary of $48,700. They receive $1,530 in health insurance and $2,810 in paid time off per year. They drive their personal vehicle for work which costs them $500 per month, but the company reimburses them $0.53 per mile for the total work miles driven. If the employee drives 9,000 miles for work for the year, what will be their total employment compensation?

2 Answers

5 votes
51,810 is the total answer.

answered
User Kamyar Mohager
by
7.6k points
6 votes

Answer:

Answer is $51810.

Explanation:

Annual salary = $48700

Health insurance receivable = $1530

Amount of paid time off per year = $2810

Cost per mile reimbursed = $0.53

Miles driven = 9000 miles

So, reimbursed amount =
0.53*9000=4770 dollars

Compensation =
48700+1530+2810+4770=57810 dollars

Personal vehicle expense =
500*12=6000 dollars

Total employment compensation =
57810-6000= 51810 dollars

Answer is $51810.

answered
User Petem
by
8.4k points
Welcome to Qamnty — a place to ask, share, and grow together. Join our community and get real answers from real people.