asked 48.8k views
0 votes
Dawn is verifying the accuracy of her paycheck. She earns $12 an hour and works 40 hours each week. Her biweekly deductions are social security 6.2%, Medicare 1.45%, federal withholding tax $73.25, state withholding tax $22.50, and health insurance $37.47. What is her net pay if she is paid biweekly?

A. $753.34 B. $779.44 C. $784.34 D. $826.78

2 Answers

5 votes
the answer is a) $753.34
answered
User Mateusmaso
by
8.9k points
6 votes

Answer:

$753.34

Step-by-step explanation:

in order to accurately determine her net pay biweekly, firstly, calculate her earnings biweekly. next, subtract her total biweekly deductions from her total biweekly earnings.The resultant amount is her net pay

therefore,

earning per hour = $12

earnings for 40 hours= $12×40=$480

earnings biweekly (every two weeks)=$480×2=$960

total bi weekly deductions;

security =
(6.2)/(100)×960=$59.52

medicare=
(1.45)/(100)×960=$13.92

federal withholding tax=$73.25

state withholding tax=$22.50

health insurance =$37.47

total deductions=$59.52+$13.92+$73.25+$22.50+$37.47=$206.66

∴net pay= total biweekly earnings - total biweekly deductions

=$960-$206.66

net pay =$753.34

answered
User Adam Varhegyi
by
8.6k points
Welcome to Qamnty — a place to ask, share, and grow together. Join our community and get real answers from real people.