asked 71.4k views
2 votes
A chess club has 500 members but is losing 30 members each year. A computer club has 150 members and is gaining 2 members per year. Write and solve an equation to find the number of years it will take for the two clubs to have the same number of number of members. Explain what your answer means in words.

How many members are in each club when they have the same amount?

1 Answer

2 votes
11 years, it will take.

500 - 30 = 470 l 150 + 2 = 152(1)
470 - 30 = 440 l 152 + 2 = 154 (2)
440 - 30 = 410 l 154 + 2 = 156 (3)
410 - 30 = 380 l 156 + 2 = 158 (4)
380 - 30 = 350 l 158 + 2 = 160 (5)
350 - 30 = 320 l 160 + 2 = 162 (6)
320 - 30 = 290 l 162 + 2 = 164 (7)
290 - 30 = 260 l 164 + 2 = 166 (8)
260 - 30 = 230 l 166 + 2 = 168 (9)
230 - 30 = 200 l 168 + 2 = 170(10)
200 - 30 = 170 l (11)



answered
User PeterPan
by
9.0k points
Welcome to Qamnty — a place to ask, share, and grow together. Join our community and get real answers from real people.