asked 122k views
1 vote
A flutist assembles her flute in a room where the speed of sound is 342 m/s. When she plays the note A, it is in perfect tune with a 440 Hz tuning fork. After a few minutes, the air inside her flute has warmed to where the speed of sound is 346 m/s.

-got A: How many beats per second will she hear if she now plays the note A as the tuning fork is sounded? 5.15 Beats/s

-now gotta find B:
How far does she need to extend the "tuning joint" of her flute to be in tune with the tuning fork? (answer is d=_____mm)

2 Answers

0 votes

Final answer:

The flutist needs to extend the 'tuning joint' of her flute by 464 mm to be in tune with the tuning fork.

Step-by-step explanation:

To calculate how far the flutist needs to extend the 'tuning joint' of her flute to be in tune with the tuning fork, we need to use the equation v = f * λ, where v is the speed of sound, f is the frequency, and λ is the wavelength. First, we need to find the wavelength of the note A played by the tuning fork. Given that the speed of sound is 346 m/s and the frequency is 440 Hz, we can rearrange the equation to solve for λ: λ = v / f = 346 m/s / 440 Hz = 0.786 m. Since we know that the flute produces a musical sound with a speed of 320 m/s and a frequency of 256 Hz, we can rearrange the equation again to solve for the wavelength: λ = v / f = 320 m/s / 256 Hz = 1.25 m. Now, to find the extension needed, we can subtract the original wavelength from the desired wavelength: 0.786 m - 1.25 m = -0.464 m. Since we're looking for a positive distance, we take the absolute value: |-0.464 m| = 0.464 m. Finally, to convert the distance to millimeters, we multiply by 1000: 0.464 m * 1000 = 464 mm. Therefore, the flutist needs to extend the 'tuning joint' of her flute by 464 mm to be in tune with the tuning fork.

answered
User Sherah
by
7.4k points
0 votes

Answer:

5.15348 Beats/s

4.55 mm

Step-by-step explanation:


v_1 = Velocity of sound = 342 m/s


v_2 = Velocity of sound = 346 m/s


f_1 = First frequency = 440 Hz

Frequency is given by


f_2=(v_2)/(2L_1)\\\Rightarrow f_2=(346)/(2* 0.38863)\\\Rightarrow f_2=445.15348\ Hz

Beat frequency is given by


|f_1-f_2|=|440-445.15348|=5.15348\ Beats/s

Beat frequency is 5.15348 Hz

Wavelength is given by


\lambda_1=(v_1)/(f)\\\Rightarrow \lambda_1=(342)/(440)\\\Rightarrow \lambda_1=0.77727\ m

Relation between length of the flute and wavelength is


\lambda_1=2L_1\\\Rightarrow L_1=(\lambda_1)/(2)\\\Rightarrow L_1=(0.77727)/(2)\\\Rightarrow L_1=0.38863\ m

At v = 346 m/s


\lambda_2=(v_2)/(f)\\\Rightarrow \lambda_2=(346)/(440)\\\Rightarrow \lambda_1=0.78636\ m


L_2=(\lambda_2)/(2)\\\Rightarrow L_2=(0.78636)/(2)\\\Rightarrow L_2=0.39318\ m

Difference in length is


\Delta L=L_2-L_1\\\Rightarrow \Delta L=0.39318-0.38863\\\Rightarrow \Delta L=0.00455\ m=4.55\ mm

It extends to 4.55 mm

answered
User DasOhmoff San
by
7.5k points
Welcome to Qamnty — a place to ask, share, and grow together. Join our community and get real answers from real people.