asked 10.9k views
4 votes
Marketing Docs prepares marketing plans for growing businesses. For 2017, budgeted revenues are $1,500,000 based on 500 marketing plans at an average rate per plan of $3,000. The company would like to achieve a margin of safety percentage of at least 45%. The company’s current fixed costs are $400,000 and variable costs average $2,000 per marketing plan. (Consider each of the following separately.) Required Calculate Marketing Docs’ breakeven point and margin of safety in units. Which of the following changes would help Marketing Docs achieve its desired margin of safety? The average revenue per customer increases to $4,000. The planned number of marketing plans prepared increases by 5%. Marketing Docs purchases new software that results in a 5% increase to fixed costs but reduces variable costs by 10% per marketing plan.

1 Answer

5 votes

Answer:

Option (a) is correct.

Step-by-step explanation:

Contribution margin per marketing plan = Sales - Variable cost

= $3,000 - $2,000

= $1,000

A.

(1)
Break-even\ in\ rooms=(Fixed\ cost)/(contribution\ margin\ per\ marketing\ plan)


Break-even\ in\ rooms=(400,000)/(1,000)

Break even in marketing plan = 400

(2) Break-even in dollars:

= Break-even in marketing plan × Average rate per plan

= 400 × 3,000

= 1,200,000

(3) Margin of safety = Actual sales - Break-even sales in dollars

= 1,500,000 - 1,200,000

= 300,000


Margin\ of\ safety\ ratio=(Margin\ of\ safety)/(Actual\ sales)


Margin\ of\ safety\ ratio=(300,000)/(1,500,000)

= 20%

B.

(1) Contribution margin per marketing plan = Sales - Variable cost

= $4,000 - $2,000

= $2,000


Break-even\ in\ rooms=(Fixed\ cost)/(contribution\ margin\ per\ marketing\ plan)


Break-even\ in\ rooms=(400,000)/(2,000)

Break even in marketing plan = 200

(2) Break-even in dollars:

= Break-even in marketing plan × Average rate per plan

= 200 × 4,000

= 800,000

(3) Margin of safety = Actual sales - Break-even sales in dollars

= 1,500,000 - 800,000

= 700,000


Margin\ of\ safety\ ratio=(Margin\ of\ safety)/(Actual\ sales)


Margin\ of\ safety\ ratio=(700,000)/(1,500,000)

= 47%

Therefore, option (a) would achieve the margin of safety ratio more than 45%.

answered
User Andrii Furmanets
by
7.0k points
Welcome to Qamnty — a place to ask, share, and grow together. Join our community and get real answers from real people.