asked 79.0k views
2 votes
Three stocks form portfolio ABC, the market value of stock A is $12,000; the market value of stock B is $8,000 and the market value of stock C is $30,000. Stock A’s beta is 1.5; stock B’s beta is 0.7 and stock C’s beta is 0.8. What is the portfolio’s beta?

2 Answers

5 votes

answer:

Portfolio's beta= 0,952

Step-by-step explanation:

answered
User Bnuhero
by
7.9k points
2 votes

Answer:

Portfolio's beta= 0,952

Step-by-step explanation:

The beta of a portfolio is the weighted sum of the individual asset betas, According to the proportions of the investments in the portfolio. A beta of “1” indicates that its volatility is like the benchmarks. A number higher than “1” indicates more volatility, while lower numbers indicate more price stability. Diversification can help make your portfolios less volatile, allowing you to see steady growth without seeing wild swings in the value of your savings.

To calculate the beta of the portfolio you need to follow these steps:

1- Determine the market value of each stock. Calculate the total of your portfolio.

2- Determine how much you have of each stock as a percentage of the overall portfolio.

3- Multiply those percentage figures by the appropriate beta for each stock.

4- Add up the weighted beta figures.

In this exercise:

1- Stock A + Stock B + Stock C = 12000+8000+30000= 50000

2- A= 12000/50000= 0,24

B= 8000/50000= 0,16

C= 30000/50000= 0,60

3- A= 0,24*1,5=0,36

B= 0,16*0,7=0,112

C=0,6*0,8= 0,48

4- Portfolio's beta= 0,36+0,112+0,48= 0,952

answered
User Seshagiri
by
8.7k points
Welcome to Qamnty — a place to ask, share, and grow together. Join our community and get real answers from real people.